A homlokzati hőszigetelés kiemelt fontosságú kérdés. Hiszen nyáron, az egyre nagyobb forróságban a hő otthonunkon kívül tartása legalább annyira fontos, mint télen a hideg hónapokban a bent tartása.

A következő sorokban körbejárjuk a homlokzati hőszigetelés témáját, és igyekszünk egy kiváló megoldást biztosítani számodra, amely hatékony homlokzati hőszigetelést tesz lehetővé.

Rávilágítunk a különböző homlokzati hőszigetelőanyagok előnyeire és garantáljuk, hogy a cikk végére sokkal otthonosabban mozogsz majd a homlokzati szigetelés témakörében, ezáltal pedig a legjobb döntést tudod meghozni, amikor az otthonod szigetelésére kerül a sor.

Fontos a homlokzati hőszigetelés?

Erre a kérdésre az egyértelmű és hangsúlyos válaszunk: IGEN. A homlokzati hőszigetelés kiemelten fontos számtalan szempont alapján.

A homlokzati hőszigetelés elsődleges célja a hőveszteség minimalizálása télen és az otthonunk túlmelegedésének megakadályozása nyáron. Így az otthonunk rezsiköltségeit is csökkenteni tudjuk, mert kevesebbet kell fűteni vagy éppen a klímákat használni. Emellett több előnye is van egy ideális hőszigetelésű épületnek.

Maximális hővédelem:

Általánosságban elmondhatjuk, hogy a családi házak hőveszteségének 25–40%-a a homlokzati falak (és a beépített nyílászárók) számlájára írható. A kiváló minőségű hőszigetelő anyagok garantálják, hogy ezt a hőveszteséget minimalizálni tudd. Így akár télen, akár nyáron egy sokkal kellemesebb klímájú otthont élvezhetsz.

Energiahatékonyság és költségmegtakarítás:

A megfelelő homlokzati hőszigetelés nemcsak a komfortérzetet növeli, hanem jelentős energiamegtakarítást is eredményez. A hőveszteség minimalizálása azt jelenti, hogy kevesebb energiára van szükség a fűtéshez és a hűtéshez, ezáltal csökken a számlák összege. Az energiahatékonyság egyre fontosabbá válik, nemcsak a pénztárcánk, hanem a környezetünk szempontjából is. A Hőszigetelő Stúdióval tehát nemcsak pénzt takaríthatsz meg hosszú távon, hanem csökkentheted az ökológiai lábnyomodat is.

Hangszigetelés a nyugodt és csendes otthonért:

A homlokzati hőszigetelés csökkenti az utcai zajokból, a szomszédoktól vagy akár a zajos munkákból származó kellemetlenségeket is és minimalizálja azok behatolását az otthonodba. Így Te és családod egy csendes és nyugodt környezetben pihenhettek, anélkül, hogy a külvilág zajai zavarnának.

Környezetvédelem és fenntarthatóság:

Az energiatakarékosság és a környezetvédelem ma már elengedhetetlenek. A homlokzati hőszigeteléssel te is hozzájárulhatsz a fenntartható életmódhoz. Az energiahatékony otthonok kevesebb energiát fogyasztanak, csökkentve a szén-dioxid-kibocsátást és az üvegházhatást. Ezáltal segítesz megóvni környezetünket és jövőnket a klímaváltozás hatásaitól.

Érték és ingatlanpiaci előny:

A homlokzati hőszigetelés nemcsak a lakók kényelmét és megtakarításait növeli, hanem értékesebbé is teszi az ingatlant. Az energiatakarékos és jól szigetelt otthonok magasabb értéket képviselnek piaci szempontból is. Amikor eljön az ideje az ingatlan eladásának vagy bérbeadásának, a hőszigetelés pozitív hatása növelheti a vételárát és vonzóbbá teheti az érdeklődők számára.

Mi határozza meg, hogy milyen vastag legyen a homlokzati hőszigetelés?

Hogy milyen vastag legyen a homlokzati szigetelés, azt az úgynevezett „U” érték alapján tudjuk meghatározni. A 2023-ban érvényben lévő szabályok alapján a U≤0,24 W/m²K előírás vonatkozik új építésű házak külső falaira. Azonban tudnunk kell, hogy például egy felújítás esetén a házunk műszaki adatai alapján kell kiválasztanunk a hőszigetelés vastagságát, azaz más hőszigetelő tulajdonsággal rendelkezik a vasbeton fal, a vázkerámiából készült fal, a vályogfal vagy akár a mészhomok téglából készült fal. Az „U” érték a ház szerkezetére vonatkozó fajlagos hőátbocsátási tényezőjét adja meg, azaz a fal négyzetméterére vetítve adja meg a hőveszteséget. Ha részletesen utána akarsz nézni, akkor keresd a 7/2006. (V.24.) TNM rendeletet, azon belül is a falakra vonatkozó hőszigetelési vastagsággal foglalkozó részeket. Leegyszerűsítve, azt mondhatjuk, hogy minél kisebb az „U” érték, annál jobb a ház hőszigetelő képessége.

A külső fal anyag

Szigeteletlen fal U értéke

Szükséges hőszigetelés vastagsága a U≤0,24 W/m²K eléréséhez

30 cm-es alap vázkerámia falazóblokk – új fal esetén

0,58

11 cm

38 cm-es alap vázkerámia falazóblokk – új fal esetén

0,46

10 cm

30 cm-es korszerű vázkerámia falazóblokk – új fal esetén

0,29

5 cm

38 cm-es korszerű vázkerámia falazóblokk – új fal esetén

0,26

3 cm

44 cm-es korszerű vázkerámia falazóblokk – új fal esetén

0,22

0 cm

B 30-as tégla

1,46

16 cm

25 cm tömör kisméretű tégla

1,86

17 cm

25 cm házgyári panel

1,43

15 cm

60 cm vályogfal

0,7

12 cm

30 cm pórusbeton (Ytong)

0,45

9 cm

37,5 cm pórusbeton (Ytong)

0,37

7 cm

30 cm vázkerámia falazóblokk az 1990-es, 2000-es évekből

0,7

12 cm

Az előző táblázat adatai csak és kizárólag tájékoztató jellegűek, és csak általánosságban határozzák meg a szigetelések vastagságát, mivel a különböző homlokzati hőszigetelő anyagok más-más tulajdonságokkal rendelkeznek. Minden esetben javasoljuk, hogy kérd ki építész vagy szakértő tanácsát! Felújítás esetén is kiemelten fontos a szigetelőanyag vastagsága mellett az is, hogy milyen keretből tudunk vagy akarunk gazdálkodni. Ezek figyelembevételével a szakértő vagy az építész javaslatot tesz a homlokzati hőszigetelés anyagára és vastagságára is.

Milyen anyagból készülnek a homlokzati hőszigetelések?

Többféle hőszigetelő anyag közül választhatunk. Fontos, hogy minőségi terméket érdemes keresni, mert hosszú évtizedekre választunk, és itt sem érdemes a gyengébb minőség mellett dönteni csak azért, mert esetleg olcsóbb. Hidd el, hogy a minőségi homlokzati szigetelés összességében sokkal több előnnyel jár majd számodra! A következő sorokban a teljesség igénye nélkül röviden bemutatjuk a napjainkban leggyakoribb hőszigetelő anyagokat.

Az expandált vagy a lábazatra használt extrudált polisztirol homlokzati hőszigetelés, melyet közismertebb nevén hungarocell hőszigetelésnek is neveznek, az egyik legköltséghatékonyabb anyag a piacon. A polisztirol kiváló hőszigetelő képességgel rendelkezik, könnyen formázható. Viszont vastagabb réteget kell használnunk, mint például a grafitos polisztirolból készült homlokzati hőszigetelés esetén. Ez a homlokzati hőszigetelés 98%-ban levegőből áll, és tartalmaz tűzgátló anyagokat, így csökkenti a tűzveszélyességet.

A grafitos homlokzati hőszigetelés, mely szürke/grafit színű, a sima polisztirolhoz képest általában 20­–25%-kal jobb hőszigetelő képességgel rendelkezik (gyakran nevezik grafittal dúsított hungarocellnek). A grafitos homlokzati hőszigetelés egyre népszerűbb új építésű házak és felújítások esetén is, a jobb hőszigetelő képességnek köszönhetően. Előnye, hogy ugyanazt a hőszigetelő képességet (U értéket) kisebb rétegvastagságban tudjuk elérni. Például 10 cm vastagságú grafitos hőszigetelés 13 cm vastagságú hagyományos polisztirol hőszigetelő képességének felel meg. Ez különösen akkor fontos szempont, ha a beépíthetőségi előírások miatt hely szűkében vagyunk.

A kőzetgyapot homlokzati hőszigetelés amely nem éghető és széles körben alkalmazható. Ideális választás fa- vagy könnyűszerkezetű házakhoz, vályogfalakhoz, betonhoz, Ytong falakhoz és természetesen sima téglafalakhoz egyaránt. A polisztirollal szemben az egyik legnagyobb előnye, hogy kiváló légáteresztő és páraáteresztő képességgel bír, ezáltal biztosítva a falazat megfelelő szellőzését. Bár a kőzetgyapot hőszigetelés általában drágább alternatíva, hosszú távon megtérülő befektetés, hiszen magasabb minőséget biztosít, mint a polisztirol hőszigetelés.

Mikor készüljön a homlokzati hőszigetelés?

A homlokzati hőszigetelés kulcsfontosságú szerepet játszik otthonunk energiahatékonyságában és komfortjában. Azonban gyakran felmerül a kérdés, hogy mikor készüljön a homlokzati hőszigetelés.

Két fontos szabály van:

1, +5 Celsius fok fölött legyen a hőmérséklet a kivitelezés során!

2, Kerülni kell a tűző napsütést!

Az év folyamán több ideális időszak is van, ha az előző két fontos alapszabályt figyelembe vesszük. Ha a legideálisabb időszakot keressük, akkor elmondhatjuk, hogy a tavasz, a nyár eleje, a nyár vége és az ősz is tökéletes időzítés. Fontos kiemelni, hogy amennyiben a grafitos polisztirol mellett tettük le a voksunkat, és a munkavégzés a melegebb időszakokra esik, amikor erős napsütésre lehet számítani, mindenképpen a fényvisszaverő bevonattal ellátott grafitos hőszigetelést használjuk, mert a grafitos polisztirol sötét színéből adódóan hajlamosabb a túlzott felmelegedésre - ezt a bevonat meggátolja.

 

Mire figyeljünk a homlokzati hőszigetelés során?

Szakszerű kivitelezés, a gyártói előírások betartásával
A legideálisabb anyagok és időszak mellett is problémák sokaságát okozhatja, ha a homlokzati hőszigetelés kivitelezése nem szakszerűen történik és a gyártói előírásokat is figyelmen kívül hagyják. Ez nemcsak esztétikai hibákhoz vezet, hanem a hőszigetelés hatékonyságát is ronthatja. Mindenképpen javasoljuk, hogy a homlokzati hőszigetelés kivitelezését bízd tapasztalt szakemberre!

Az ideális anyag és vastagság választása
A homlokzati szigetelés választásakor figyelembe kell venni, hogy milyen anyagból épült a fal és annak milyen a hőtároló kapacitása. Ezen információk mentén lehet pontosan meghatározni, hogy milyen anyagból és milyen vastagságban kell készülni a szigetelésnek ahhoz, hogy a kívánt eredményt érjük el. A homlokzati hőszigetelő rendszer kiválasztásakor érdemes szakember, szakértő vagy építész útmutatását figyelembe venni és annak megfelelően választani.

Gondolkozz rendszerben, egy gyártó hőszigetelő rendszerét válaszd
Ne vásárold össze a különböző gyártók legolcsóbb elemeit, mert az egyes gyártók hőszigetelő rendszerei együtt, egy rendszerben garantálják csak a kívánt eredmény elérését. A gyártók a rendszereket tesztelik és rendszerben optimalizálják a hőszigetelő képességet. Ezért mindenképpen azt javasoljuk, hogy hőszigetelő rendszerben gondolkozz és ez alapján válassz!

Válassz megbízható márkát, ami garantálja a kiváló minőséget
A családi házad, az otthonod homlokzati hőszigetelését évtizedekre választod. A gyenge minőségű, ismeretlen vagy alig ismert gyártó által előállított hőszigetelés már rövid időn belül problémássá válhat. A homlokzati hőszigetelő rendszer idő előtt elöregedhet vagy akár néhány év múlva újra kell festeni a homlokzatot. A bosszúság mellett ez többletkiadással is jár azzal szemben, ha elsőre a minőség mellett döntesz.

Szakember végezze a kivitelezést
Mint ahogy az anyag minőségén sem érdemes spórolni, ez igaz a kivitelezőre is. Javasoljuk, hogy a homlokzati hőszigetelés munkálatait szakember végezze. Az ő szaktudása, tapasztalata kulcsfontosságú a minőségi és szakszerű kivitelezés tekintetében. A profi szakemberek a legtökéletesebb munkát biztosítják és emellett magasfokú anyagismerettel és tapasztalattal is rendelkeznek az anyagok területén.

Milyen gyártók rendszereiben érdemes gondolkozni?

Napjainkban több megbízható gyártó is elérhető, ahol garantált az anyagok kiváló minősége és a rendszereik biztosítják a kívánt eredmény elérését. A veszprémi HUFBAU Építőanyag- és barkácsáruházban megnyílt, a régióban egyedülálló, színes termékválasztékot bemutató és profi szaktanácsadást biztosító Hőszigetelő Stúdió. A megbízható gyártók teljes termékpalettáját biztosítja. Elérhetők a Baumit, a Cemix, a Henkel, a Mapei és a Revco termékei is.

A Baumit kínálatában szerepelnek hőszigetelő rendszerek, homlokzati vékonyvakolatok, festékek, vakolatok és felújító vakolatok.
A Cemixtől hőszigetelő rendszerek, ragasztók, hőszigetelő lemezek, kiegészítők, üvegszövet hálók, színezővakolatok, dekorvakolatok és festékek választhatók.
A Henkel alapozói, vakolatai és ragasztói is megtalálhatók a Hőszigetelő Stúdió termékei között.
A Mapei megoldásai között elérhetők a ragasztótapaszok, a kőzetgyapotragasztók, az egykomponensű, könnyűsúlyú cementkötésű habarcsok, illetve a Tile System nevű rendszer, amely szeletelt tégla, kerámia és kis méretű greslapok hőszigetelő rendszerekre történő elhelyezését teszi lehetővé.
A Revco hőszigetelő rendszerei, ragasztói, homlokzati színező vakolatai és festékei, lábazati vakolatai és festékei, vagy akár csillámos adalékai is megtalálhatók a Hőszigetelő Stúdió választékában.
Austrotherm hőszigetelő lemezek széles választéka készletről azonnal elvihető.

Miért érdemes a veszprémi Hőszigetelő Stúdiót választani?

1. Több megbízható gyártó termékei közül választhatsz az igényeid és a pénztárcád szerint.

2. A Baumit, a Cemix, a Henkel, a Mapei és a Revco homlokzati megoldásait, különböző felületeit mintafalon tekintheted meg.

3. A Cemix, és a Henkel színező vakolatait professzionális módon, a helyszínen, míg a Revco színező vakolatait balatonfüredi és balatonalmádi üzletekben keverjük rövid határidővel.

4. A Baumit, a Cemix, a Henkel, a Mapei és a Revco termékeinek teljes palettája elérhető akár azonnal vagy rövid megrendelési idővel.

5. Komplett, rendszergaranciával is rendelkező homlokzati hőszigetelő rendszerek is elérhetők, illetve azok elemei és kiegészítői is.

6. Szakértő munkatársaink az első pillanattól szakmai segítséget nyújtanak neked.

Homlokzati hőszigetelés ár? Mennyivel érdemes számolni?

Teljesen pontos választ, kizárólag a műszaki tartalom és a felületek mennyisége alapján lehet adni. Viszont a hőszigetelés szerepe egyre inkább fontos. Mindannyian tapasztaljuk a megnövekedett energiaárak hatásait. A legjobb megoldás az, ha kevesebb energiát használunk és ezt a komfortérzetünk csökkentése nélkül tudjuk megtenni. A tudatos energiahasználat mellett, az optimális homlokzati hőszigetelés megvalósítása az egyik biztos út az energiahatékonyság irányába.

Mégis mennyibe kerül a homlokzati hőszigetelés ára?
Ahhoz, hogy teljesen tisztán lássunk, összeállítottunk egy alap, 10 cm vastagságú hőszigetelő rendszert. Így konkrét, négyzetméterre vetített árat tudunk mondani. A példánkban szereplő homlokzati hőszigetelés tartalmaz 10 cm vastag EPS-t, ragasztótapaszt, üvegszövet hálót, dübeleket, vakolat alapozót és fehér, kapart hatású vékonyvakolatot is. Így kijelenthetjük, hogy a homlokzati hőszigetelés induló ár (a mai napon, 2024.03.13.) Bruttó 5.990 Ft/m2. Ehhez érdemes hozzákalkulálni a kivitelezés díját. A homlokzati hőszigetelés munkadíja eltérő lehet egy-egy ajánlatban. Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy valóban minden ajánlat azonos paraméterekkel számol-e?! Ez önmagában egy önellenőrzés is, hogy a tervezett beruházásunk mennyibe fog kerülni.

Az ideális homlokzati hőszigetelés kiválasztásához fordulj bizalommal szakértő munkatársainkhoz! Vagy írj nekünk!