A jól karbantartott kerti szerszámok ugyanis nemcsak hatékonyabbá és könnyebbé teszik a munkát, hanem hosszú távon rengeteg pénzt is megtakaríthatunk velük. A rozsda, a tompa élek, a meglazult nyél vagy a törések mind-mind megelőzhetők némi odafigyeléssel. Ez a cikk végig vezet az alapos, mégis egyszerű karbantartási rutinon, aminek betartásával a kerti eszközök éveken át megbízható társaink maradhatnak!

 

Miért fontos a rendszeres karbantartás?

 

A legtöbben csak akkor kapnak észbe, amikor már nem működik az olló, nyikorgó hangot ad a fűnyíró vagy eltörik a kapa nyele. Ilyenkor gyakran egyből újat vásárolunk, pedig a legtöbb szerszám javítható, vagy már maga a hiba is megelőzhető lett volna. A rendszeres karbantartás nem luxus vagy extra, hanem alapvető része a jól működő kerti rendszer fenntartásának. A tisztán éélesen tartott szerszámok nemcsak a növényeknek tesznek jót – hiszen kevésbé sebeznek, gyorsabb regenerációt biztosítanak –, hanem nekünk is: kisebb erőkifejtéssel, gyorsabb munkával és kevesebb bosszúsággal jár a kertészkedés.

 

Az alap: a tisztítás minden használat után

 

Az egyik leggyakoribb, mégis leginkább elhanyagolt karbantartási lépés a rendszeres tisztítás. Miért? A talajban található nedvesség, szerves anyagok, műtrágyamaradványok és gyommagvak mind-mind ráragadnak az eszközökre, és hosszú távon rozsdásodást, korróziót vagy gombásodást idézhetnek elő. Használat után éppen ezért mindig tisztítsuk meg a szerszámokat! Először egy kefével vagy spatulával távolítsuk el a rájuk száradt földet.

 

A rozsda elleni védekezés: olajozás és tárolás

 

A fém alkatrészek legnagyobb ellensége a rozsda. Hogy megelőzzük, célszerű rendszeresen, legalább havonta egyszer, vékony rétegben olajozni az érintett felületeket. Használhatunk hagyományos gépolajat, WD-40-et, de természetes alternatívaként lenmagolaj is megfelel. Az olajozás előtt mindig győződjünk meg róla, hogy a szerszám teljesen száraz és tiszta! Fontos az is, hogy megfelelő helyen tároljuk az eszközöket. A fedett, száraz, jól szellőző hely ideális – a kerti fészer, a garázs vagy egy szerszámos kamra tökéletes lehet, ha nem nedvesedik. Ha hosszabb ideig nem használjuk e tárgyakat, érdemes rongyba vagy vászonba csavarni őket, hogy még jobban védve legyenek.

 

Éles eszköz, könnyebb munka

 

Az élezésről sokan megfeledkeznek, pedig talán az egyik legfontosabb lépés a kerti szerszámok karbantartásában. Egy éles metszőolló nemcsak szebben vág, hanem kevesebb erőt is igényel, míg egy tompa kapa vagy ásó pedig akár balesetveszélyes is lehet, ha túl nagy erőt kell kifejteni vele. Az élezéshez használhatunk fenőkövet, reszelőt vagy köszörűgépet – a lényeg, hogy mindig a gyári szögnek megfelelően dolgozzunk! Nem kell profi szintű munkát végezni, de az alapvető élesség megléte jelentősen javítja a hatékonyságot. Minden használat előtt érdemes átnézni a vágóéleket, és ha szükséges, pár húzással feljavítani őket.

 

A fa nyél kezelése: ne hagyjuk kiszáradni vagy elkorhadni

 

A fa nyelek különös törődést igényelnek, főleg ha időnként kint felejtjük az eszközt az esőben vagy a napon. A fa kiszárad, repedezni kezd, majd idővel elgyengül és eltörik. A rendszeres ápolás megakadályozza ezt. Évente legalább egyszer, de inkább kétszer dörzsöljük át a fafelületeket finom csiszolópapírral, majd kenjük be lenmagolajjal vagy más természetes faápoló olajjal! Ez nemcsak megőrzi a fa rugalmasságát, hanem vízlepergető hatást is biztosít. Ha sérült vagy repedt a nyél, ne várjuk meg, míg eltörik munka közben – cseréljük ki, vagy ha lehet, javítsuk.

 

A mozgó alkatrészek és csavarok ellenőrzése

 

A metszőollók, sövényvágók és más csuklós eszközök mozgó alkatrészei idővel kilazulhatnak vagy berozsdásodhatnak. A szezon kezdetéés végén, illetve intenzív használat után mindig ellenőrizzük ezeket az illesztéseket! Egy kis kenőanyag, például WD-40, segíthet a mozgékonyság megőrzésében, de fontos, hogy a csavarokat is meghúzzuk, ha lazának érezzük őket. Ha nem fordítunk erre figyelmet, akkor nemcsak a szerszám hatékonysága csökken, hanem az eszköz akár balesetveszélyessé is válhat.

 

Elektromos és motoros eszközök karbantartása

 

A modern kertészkedés nem nélkülözheti az elektromos vagy benzines szerszámokat, mint például a fűnyírók, sövényvágók vagy láncfűrészek. Ezek karbantartása bonyolultabb, de annál fontosabb. Az elektromos eszközöknél rendszeresen ellenőrizzük a kábeleket, a csatlakozásokat, és pormentesítsük a szellőzőnyílásokat. A benzines gépeknél a szezonális olajcsere, a gyertyák tisztítása vagy cseréje, valamint a levegőszűrő karbantartása alapvető teendők. A pengéélezéséről itt sem szabad megfeledkezni. Ha nem értünk hozzá, bízzuk szakemberre, de semmiképp ne hanyagoljuk el!

 

Tárolás szezonon kívül

 

A téli hónapokban a legtöbb kerti eszköz pihen, de ez nem jelenti azt, hogy elfeledkezhetünk róluk. A szezon végén tisztítsuk meg alaposan az összes eszközt, végezzük el az olajozást, élezést, faápolást, majd helyezzük őket száraz, fagymentes helyre! Az elektromos gépeket lehetőleg az eredeti dobozukban vagy védőhuzatban tároljuk, és ne hagyjuk őket a padlón, ahol könnyebben átnedvesedhetnek. Az akkumulátoros szerszámokat teljesen feltöltve, de nem csatlakoztatva tároljuk, lehetőleg szobahőmérsékleten. Az akkuk élettartamát így maximalizálhatjuk.

Mikor cseréljünk szerszámot?

 

Bármennyire is jól karbantartjuk az eszközöket, idővel eljön a pont, amikor már a csere a legjobb megoldás. Ha egy eszköz már többször eltört, állandóan kilazul, vagy olyan mértékben kopott el, hogy nem lehet megfelelően élezni, akkor nem érdemes tovább toldozni-foldozni. A modern szerszámok gyakran ergonómikusabbak, könnyebbek és tartósabb anyagból készülnek, mint évtizedekkel ezelőtti társaik, így a csere nemcsak praktikus, hanem előnyös is lehet. Ha valamilyen kerti gépre, kerti szerszámra vagy kerti gép tartozékra van szükséged, akkor itt nézz szét a webáruházunkban!

 

A karbantartás mint szokás: építsük be a rutinba

 

A leghatékonyabb karbantartás az, amely rendszeres. Nem kell hosszú órákat eltölteni vele – egy gyors áttörlés, néhány csepp olaj, időszakos élezés, szezonális nagy ellenőrzés bőven elég ahhoz, hogy eszközeink évekig megbízhatóan szolgáljanak. Ha ezt a szemléletet beépítjük a kerti munkába, sokkal kevesebb gondunk lesz a jövőben. A jó eszköz nem magától marad jó, hanem attól, ahogy bánunk vele. Legyünk tehát következetesek, előrelátók és gondoskodóak – a kertünk és a szerszámaink is meghálálják.

A kerti szerszámok karbantartása nem ördöngösség, de tudatosságot és egy kis fegyelmet igényel.

 

Ahogy a kert él és fejlődik, úgy kell nekünk is rendszeresen gondoskodnunk azokról az eszközökről, amelyekkel mindezt megvalósítjuk. Gondoljunk a karbantartásra úgy, mint befektetésre: minden egyes megtisztított, megélezett vagy olajozott szerszám hosszabb élettartamot és jobb teljesítményt jelent, kevesebb bosszúságot és jóval kevesebb kiadást. Ráadásul az igényesen karbantartott eszközökkel való munka nemcsak hatékonyabb, de élvezetesebb is – egyfajta csendes elégedettséget ad, amikor a kezünkben lévő szerszám pontosan azt teszi, amit elvárunk tőle. Ne várjuk meg, míg valami elromlik: előzzük meg, gondolkodjunk előre, és tartsuk a szerszámokat ugyanúgy becsben, mint magát a kertet. Mert a jó kertész nemcsak a növényeit, hanem a szerszámait is gondozza.